Po jakim czasie przedawnia się mandat MPK?


prawo / czwartek, Listopad 8th, 2018

Po jakim czasie przedawnia się mandat MPK? To pytanie zadaje sobie większość osób, które zostały złapane przez kontrolera. Dlaczego większość? Otóż według danych MPK mandaty za jazdę bez ważnego biletu płaci zaledwie kilka procent pasażerów. Jak długo jednak trzeba czekać, aby mandat się przedawnił?

Przedawnienie mandatu MPK

Znane są przypadki, w których osoby ukarane mandatem wiele lat wcześniej przypominają sobie o tym fakcie dzięki…komornikowi. Taką sytuację miała np Pani Natalia. Nie jest to jednak najbardziej ekstremalny przypadek, ponieważ znane są przypadki, kiedy pismo trafia w ręce osoby ukaranej po kilkunastu latach. Sam dowiedziałem się o zaległym mandacie sprzed pięciu lat, kiedy ściągnąłem raport KRD.

Kwestię przedawnienia mandatu reguluje art. 77 ust. 1 i ust. 3 pkt 4 ustawy Prawo przewozowe.  Według niej przedawnienie mandatu następuje po roku od upływu terminu płatności. Jeśli zatem dostaliśmy mandat 1 stycznia 2016 roku, a termin płatności wynosi 14 dni, to wszelkie roszczenia po 15 stycznia 2017 roku będę bezzasadne.

Jest jednak pewien haczyk. Przewoźnik może wystąpić na drogę sądową i tym samym przerwać proces przedawnienia. Jeśli zrobi to przed upływem roku od terminu płatności przedawnienie wydłuża się na okres 10 lat. Przez ten czas może zostać wobec nas wszczęte postępowanie komornicze. W praktyce jednak przewoźnik stosunkowo rzadko występuje do sądu ze względu na ogromną liczbę mandatów i ograniczone możliwości kontrolowania tych spraw. Znacznie częściej zaległe mandaty skupują od nich firmy windykacyjne…

Firma windykacyjna a przedawniony mandat MPK

O takich praktykach głośno było kilka lat temu w Łodzi (link) Chociaż MPK oficjalnie nie przyznało się do sprzedaży długów, to kwestia ta jest właściwie oczywista. Jak to wygląda w praktyce?

MPK ze względu na dużą liczbę mandatów nie jest w stanie wyegzekwować wszystkich płatności drogą sądową. Duża ich część się przedawnia, więc i tak nie ma z nich pożytku. Sprzedają więc długi zewnętrznym firmom windykacyjnym za ułamek ich wartości, a te, żerując na niewiedzy ludzi, próbują wydębić od nich zaległości.  Jeśli więc po kilku latach dostałeś wezwanie  do zapłaty za mandat od zewnętrznej firmy – nie rób tego.  Napisz do nich pismo powołując się na wspomniane wcześniej prawo przewozowe. Na 99 % dadzą Ci spokój, tak jak w moim przypadku.  Warto jednak sprawdzić, czy nie zostałeś przez to wpisany do KRD.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *