Nierejestrowana działalność gospodarcza – jakie są wymogi?


Firma / sobota, 13 lipca, 2019

Nierejestrowana działalność gospodarcza jest bezsprzecznie marzeniem każdego przedsiębiorcy. Kiedy jednak należy ją założyć? Od kwietnia 2018 roku weszło długo zapowiadana zmiana prawa odnośnie zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej.

Kiedy trzeba założyć działalność gospodarczą? 

Dotychczas odpowiedź na to pytanie była bardzo nieprecyzyjna, gdyż w zasadzie ciężko znaleźć przepis, który jednoznacznie to reguluje. W prawdzie w ustawie można przeczytać:

„zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły”

Czym jednak jest sposób zorganizowany i ciągły? Budziło to bardzo duże pole do interpretacji dla urzędników. W szczególności ciężko było to sprecyzować w kontekście handlu w internecie. W dużym przybliżeniu wyglądało to tak:

Kasia ma 25 lat i jest pasjonatką mody. Przez kilka ostatnich lat zgromadziła ogromną kolekcję ubrań, której części chce się pozbyć. Nie robi jednak tego od razu, ponieważ nie może się zdecydować. Konsekwentnie przez pół roku wystawia 3 rzeczy tygodniowo czerpiąc tym samym korzyści finansowe. 

W teorii jest to sposób zorganizowany i ciągły. A zatem czysto teoretycznie Pani Kasia była zobowiązana do założenia działalności gospodarczej.

Jakie zmiany w prowadzeniu działalności gospodarczej w 2018 roku? 

Na pewno duże, ale na pewno nie takie, na jakie liczyły osoby prowadzące mirkoprzedsiębiorstwa. W praktyce nowa ustawa reguluje tylko wspomniany wcześniej paradoks. Daje nam ona bowiem możliwość uzyskania przychodu bez prowadzenia działalności gospodarczej w kwocie nie wyższej, niż 50 % najniższego wynagrodzenia – Czyli 1050 zł. Należy pamiętać, że przychód, to nie to samo co dochód. Przychód, to kwota, którą zarabiamy, ale bez odliczenia kosztów.

Załóżmy, że chcemy produkować meble z palet w celach zarobkowych, aby dorobić sobie bez prowadzenia działalności gospodarczej.

Koszt używanej palety: 30 zł 

Koszt lakieru: 20 zł 

Zużycie prądu + papier do szlifierki: 5 zł 

kółka: 40 zł 

Całkowity koszt: 95 zł

Załóżmy, że nasz mebel uda nam się sprzedać za kwotę 200 zł. W tym przypadku 200 zł jest naszym przychodem, a 105 dochodem – czyli czystym zyskiem. Kwota wolna od założenia działalności gospodarczej to 1050 zł miesięcznie przychodu. A zatem możemy handlować takimi meblami, pod warunkiem, że nie sprzedamy ich więcej niż 5 w miesiącu.

Kiedy muszę założyć działalność gospodarczą w 2018 roku?

Sytuacja jest bardzo prosta: Można prowadzić interes bez uzyskiwania przychodu powyżej 1050 zł tak długo, jak się chce. Nie ma żadnych limitów czasowych. Kiedy jednak w danym miesiącu osiągnie się przychód większy, niż obowiązujący w ustawie, należy w ciągu 7 dni zgłosić prowadzenie działalności gospodarczej. Szerzej w tym temacie pisze Kasia Pszonicka w TYM wpisie.

A Ty co sądzisz o zmianach w przepisach? Koniecznie podziel się swoim zdaniem w komentarzu!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *