Ile zarabiają policjanci?


Zarobki / środa, 5 lutego, 2020

Mitów o zarobkach policjantów są tysiące. Począwszy od pensji na poziomie najniższej krajowej, na ogromnych sumach kończąc. W każdej teorii jest trochę prawdy. Postaram się dzisiaj rozwiać Wasze wątpliwości.

 

Teorie o ogromnych zarobkach policjantów wzięły się przede wszystkim z lat 90. , w których panowała ogromna korupcja, a wielu funkcjonariuszy było niemal na etacie mafii, co przekładało się na ich stan konta. Czasy, w których za 50 zł włożone w dowód rejestracyjny samochodu można było załatwić wszystko jednak bezpowrotnie minęły. Z drugiej jednak strony według ostatnich raportów korupcja w policji na przestrzeni ostatnich lat wzrosła.

Żeby znaleźć  dane na temat przeciętnej pensji policjanta nie trzeba daleko szukać. Oficjalna strona policji chętnie udostępnia te dane. Powód? Szacuje się, że w całej Polsce brakuje około 6 tysięcy funkcjonariuszy. 

Ile zarabiają policjanci?

ile zarabia policjant - financialforce.pl

 

W tym miejscu warto nadmienić, że kursantem nazywamy osobę podczas obowiązkowego przeszkolenia do służby. Ma on wtedy zapewnione wszystko, łącznie z zakwaterowaniem
i siłownią. Przeciętny, pełnoprawny policjant może zatem liczyć średnio na 3.445 zł  netto miesięcznie. 

 

A co z premiami?

Argumentem ludzi, którzy twierdzą, że policjanci zarabiają krocie są premie. Faktycznie lista dodatków jest imponująca, a to niektóre z nich:

  1. 13 pensja – Dodatkowa pensja, którą policjanci dostają zazwyczaj w połowie lutego. Jest to ich pełne uposażenie, bez pomniejszenia o niektóre składki.
  2. „Mundurówka” – W tym wypadku kwota ta zależy od rodzaju pełnionej służby. Teoretycznie służy ona na doposażenie się policjanta we własnym zakresie, a zatem np. zakup jakiejś latarki, czy butów służbowych. W praktyce policjanci nie są w żaden sposób rozliczani z tych pieniędzy i mogą je wykorzystać w dowolny sposób. Premia ta jest wypłacana raz w roku i wynosi średnio około 2400 zł.
  3. Dopłata do mieszkania – Teoretycznie policjantom należą się służbowe mieszkania. Zazwyczaj jednak nie mogą liczyć oni na takie przywileje, co ma rekompensować tzw. dodatek mieszkaniowy. Wynosi on od 250 do 300 zł miesięcznie. Jeśli jednak policjant dysponuje mieszkaniem własnościowym, wówczas ten dodatek go nie obejmuje.
  4. Zwrot kosztów dojazdu – Jeśli policjant nie mieszka w mieście pełnienia służby należy mu się dodatek w wysokości 100 zł w ramach zwrotu kosztów dojazdu.
  5. Dodatek do urlopu – Policjanci mogą także liczyć na dopłaty do wczasów. Wynosi ona 300 zł do każdego członka rodziny. W przypadku typowej rodziny 2 + 1 wynosi ona zatem 900 zł.

To tylko część z przyznawanych dodatków. Przewidziane są także min. za pracowanie przed komputerem powyżej 4 godzin dziennie, przejazd kolejami państwowymi itp.
Z dodatków w skali roku może się zatem uzbierać całkiem pokaźna suma.

Kiedy policjant może przejść na emeryturę?

Policjanci mogą przejść na emeryturę wcześniej niż przedstawiciele innych zawodów. Na tę chwilę wymagania, jakie należy spełnić to 25 lat czynnej służby i skończone 55 lat.

Podsumowanie

Jak widać z powyższych danych policjanci mogą liczyć na ponad 3000 zł na rękę + bardzo liczne premie i dodatki. Ponadto należy im się wcześniejsza emerytura. Nie jest to jednak zawód dla każdego. Należy pamiętać o stresie i niebezpieczeństwie z nim związanym. Nawet zwykły patrol drogówki musi niekiedy prowadzić pościg za groźnym przestępcą. Żeby zostać policjantem wystarczy nie być karanym, posiadać polskie obywatelstwo i wykształcenie minimum średnie. Wakatów jest wiele, więc znalezienie miejsca pracy nie powinno stanowić problemu. Jeśli ciekawi Cię praca policjanta od kuchni, zapraszam na kanał Sierżanta Bagiety, który w humorystyczny sposób opowiada o kulisach pracy w policji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *