Czy opłaca się zakładać gaz w samochodzie?


Oszczędzanie / sobota, 13 lipca, 2019

O instalacjach LPG  krąży mnóstwo legend. Jedni są gorącymi zwolennikami, inni zaś twierdzą, że jest to zabójstwo dla silnika. Jak jest w rzeczywistości? Czy opłaca się zakładać instalację gazową w samochodzie?

Ile kosztuje założenie gazu do auta?

Zależy to od wielu czynników. Podstawowymi czynnikami determinującymi cenę założenia instalacji jest stopień zaawansowania silnika oraz liczba cylindrów. Do najprostszych samochodów z silnikiem gaźnikowym cena zaczyna się już od 1800 zł.  Do silników nowoczesnych, z większą ilością cylindrów i o dużej mocy koszt założenia instalacji gazowej może wynosić grubo ponad 10 000 zł.Koszt założenia gazu do przeciętnego polskiego samochodu (przyjmuje się, że przeciętny samochód jeżdżący po polskich drogach ma 14 lat i 4 cylindrowy silnik) wynosi jednak od 2000 do 3000 zł.Osobiście za swoja instalację gazową w Alfie Romeo 147 z 2001 roku w renomowanym serwisie zapłaciłem 2500 zł. Przyjmijmy więc to za średnią.

Po jakim czasie zwraca się instalacja gazowa? 

Jest to oczywiście uzależnione od ceny benzyny/gazu oraz od kilometrów, które pokonujemy naszym samochodem. Kalkulację wykonam na podstawie własnego samochodu – wspomnianej wcześniej Alfy Romeo 147. Na dzień 6 sierpnia 2018 roku cena benzyny wynosi średnio 5,09 zł, zaś gazu 2,35 zł. Rocznie pokonuje swoim samochodem 40 tysięcy kilometrów a za instalację zapłaciłem 2500 zł.

Mój samochód pali około 10 litrów benzyny (jeżdżę głównie po mieście), co skutkuje spalaniem gazu na poziomie około 11 litrów. W przypadku gazu należy dodać także około 1 litra benzyny na 100 km, ponieważ to na niej odpala się samochód oraz pokonuje kilka pierwszych kilometrów, nim silnik osiągnie właściwą temperaturę i przełączy się na LPG.

Policzmy zatem koszt pokonania 100 km na benzynie: 

10 litrów * 5,09 zł = 50 zł 90 gorszy. 

 

Benzyna + LPG

11 * 2,35 = 25 zł 85 groszy + 1 litr benzyny = 30 zł 94 grosze.

Wynika z tego, że na każdych 100 km pokonanych naszym samochodem oszczędzamy 20 zł. Ile zatem zaoszczędzimy w trakcie roku zakładając, że pokonamy 40 tysięcy kilometrów?

20 zł * 400  = 8000 zł 

Wynika z tego, że po odjęciu kosztów instalacji w ciągu roku zaoszczędzimy 5500 zł

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że mało osób robi przebiegi rzędu 40 tysięcy kilometrów w ciągu roku. Chciałem jedynie podać żywy przykład, a na własnym samochodzie było mi to najłatwiej obliczyć.

Przyjmując bardziej powszechny roczny przebieg rzędu 20 tysięcy kilometrów oszczędzamy 1500 zł 

Czy instalacja gazowa niszczy silnik?

Powszechnie utarł się mit, że instalacja gazowa niszczy silnik. Jest to poniekąd prawda, ponieważ ze względu na wyższą temperaturę spalania LPG szybciej wypalają się gniazda zaworowe. Technologia poszła jednak bardzo do przodu i obecnie stosowane instalacje jedynie nieznacznie zmniejszają żywotność silnika. Nie uważam się jednak za eksperta w kwestii technicznej, dlatego jeśli jesteście ciekawi, jak to dokładnie wygląda zapraszam TUTAJ oraz TUTAJ.

Podsumowanie: Instalacja gazowa – czy warto? 

Moim zdaniem każdy sposób, żeby oszczędzać jest dobry i zdecydowanie nie należy się wstydzić się tego, że jeździ się na gazie. Kompletnie nie rozumiem stereotypu, że to paliwo dla biednych. Rozmawiałem kiedyś z jednym z obsługujących stację LPG i zapewniam Was, że nawet najbardziej luksusowe samochody często są zagazowane. Bardzo ciekawie w tym temacie wypowiedział się Mariusz Pudzianowski, który sam ma zagazowanego… Hummera. Jedno jest pewne – na instalacji gazowej nie należy oszczędzać. Zanim zdecydujesz się na jej założenie poczytaj opinię i rozeznaj się. Często lepiej zapłacić 100 czy 200 zł drożej, niż potem mieć problemy z samochodem. Osobiście uważam też, że warto poświęcić 50 -100 zł więcej i zainwestować w to, żeby wlew gazu był schowany razem z wlewem paliwa – wygląda to o wiele estetyczniej.

A ty masz samochód na gaz? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *