Co to jest carsharing?


Oszczędzanie / sobota, 13 lipca, 2019

Miejskie rowery od lat są hitem w europejskich miastach. Od niedawna funkcjonują również w Polsce, a skala zainteresowania takim rozwiązaniem przeszła najśmielsze oczekiwania. Kolejne były skutery miejskie. Nadszedł czas na carsharing, czyli samochody na minuty. Jak wynająć taki samochód i jak to działa? 

Czym są samochody na minuty?

Carsharing to w dużym skrócie maksymalnie uproszczony wynajem krótkoterminowy samochodów osobowych. Słowo krótkoterminowy nabiera w tym kontekście nowego znaczenia, gdyż samochód można wypożyczyć dosłownie na kilka minut. Wypożyczenie takiego samochodu jest banalnie proste – wystarczy ważne prawo jazdy, konto bankowe i aplikacja na telefonie. Samochody są zatankowane, ubezpieczone i gotowe do drogi.

Samochody, które możemy wypożyczyć w ramach carsharingu to małe samochody miejskie, najczęściej hybrydowe. Opłata za wypożyczenie zawiera wszystkie koszty, w tym również paliwa. Nie musimy zatem martwić się tankowaniem samochodu. Nie potrzebujemy również kluczyków, ponieważ wszystko odbywa się za pomocą dedykowanej aplikacji na telefon. Auta te najczęściej mają też wykupione miejsca parkingowe na miejskich parkingach.

Samochody na minuty w praktyce

Sposób rejestracji zależy od danej firmy. W najpopularniejszych takich jak Traficar czy 4Mobility odbywa się ona przez stronę WWW. W funkcjonującym np. w Łodzi Easyshare  można tego również dokonać bezpośrednio w aplikacji. Należy wypełnić formularz zawierający nasze dane osobowe oraz załączyć skan prawa jazdy. Niektóre firmy proszą również o wykonanie przelewu weryfikacyjnego na kwotę 1 zł, w celu potwierdzenia danych. Następnie nasze dane są sprawdzane przez pracowników firmy, a po pozytywnej weryfikacji dostajemy potwierdzenie na maila. Konieczna jest też aktywna karta kredytowa, z której będą pobierana pieniądze za wykonany przejazd.

Jak zarezerwować pojazd?

Włączając aplikację pokazuje się nam interaktywna mapa, na której widzimy dostępne w okolicy samochody. Po kliknięciu w samochód określamy planowaną trasę i czas najmu.

Jak odebrać auto?

Wystarczy podejść do samochodu i w aplikacji kliknąć przycisk kłódki. Wewnątrz znajdują się dokumenty i czasami kluczyki. Większość aut oferuje jednak dostęp bezkluczykowy.

Jak zwrócić auto?

Wystarczy zaparkować w wyznaczonej strefie (u niektórych partnerów na dowolnym parkingu na terenie miast), kliknąć kłódkę w aplikacji i zgłosić oddanie samochodu. Wtedy wyświetli nam się rzeczywisty koszt wynajmu a pieniądze zostaną pobrane z karty płatniczej przez operatora.

 

Jakie są koszty wynajmu samochodu na minuty?

4 Mobility – Warszawa

Mini One – 0,41 zł/min plus 0,80 zł/km
BMW 3 – 0,58 zł/min plus 0,90 zł/km

TrafiCar – Kraków

Renault Clio – 0,50 zł/min plus 0,80 zł/km i 0.10 zł/min postój

Easyshare – Łódź

Toyota Yaris –  0,50 zł/min plus 0,80 zł/km i 0.10 zł/min postój

 

Czy carsharsharing się opłaca?

Oczywiście nie jest to rozwiązanie korzystne finansowo dla osób, które dużo podróżują. Jeśli jednak nie masz daleko do pracy a na dalsze wyprawy wybierasz się sporadycznie jest to korzystna alternatywa dla własnego samochodu. Odpadają koszty ubezpieczenia, napraw oraz codziennej eksplatacji. Niestety samochody na minuty dostępne są na razie jedynie w największych miastach. Szybki rozwój w dużych miastach pozawala jednak sądzić, że moda na wypożyczanie samochodów na minuty szybko się rozwinie i dotrze też do mniejszych miejscowości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *